HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21
- 1 x Xeon Silver 4110 (8 core – 2.1 GHz)
- 16 GB RDIMM 2R 2666 MT/s (1x 16 GB)
- HPE 1Gb Ethernet 4-Port 331i Adapter
- P408i-a/2GB with Smart Storage Battery controller
- 1 x 500w hpe flexslot power supply
- 6-foot IEC C-13/C-14 jumper cord
- user guide
- SFF Easy Install with CMA
- No drive
- 8 SFF Hot Plug drive bays
Ideal for:
In the box:
ProLiant DL380 Gen10 Rack 2U performance server with:
- user guide
- SFF Easy Install with CMA
- No drive
- 8 SFF Hot Plug drive bays
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Generic Info
Brand: HPE
Model: Performance
Server series: ProLiant DL380 Gen10
Form factor: Rack 2U
Manufacturer warranty:
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Processor
Number of CPU supported: 2
Processor family: Intel Xeon Silver
Number of Core: 8
Base clock speed: 2.1 GHz
Cache: 11.00 MB (L3)
Thermal design power (TDP): 85.0 W
Chipset: Intel C621 Chipset
Graphics:
Video modes up to 1920 x 1200@60Hz (32 bpp)
16MB Video Memory
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Memory
Memory operating speed: 2400 MT/s
Maximum memory capacity: 3.0 TB
Memory slot: 24 (12 DIMM slots, 6 channels per processor)
Type: DDR4 Smart Memory
Memory Protection: RAS technologies
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Storage
Hard drive included: None
Optical drive: None
Storage controller: P408i-a/2GB with Smart Storage Battery
Cache memory: 2GB
Type: FBWC
RAID level supported: RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, 1 ADM, 10 ADM (Advanced Data Mirroring)
Protocol supported type: SAS 12G, SATA 6G
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Networking
Protocol: Ethernet
Ports: 4 x RJ 45
IEEE Compliance: 802.3, 2.3ab, 802.3u, 802.3x, 802.3ad, 802.1q, 802.3az, 1588, 802.1as,
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Power and Cooling
Rated Line Voltage: 100 to 120 VAC/200 to 240 VAC
Fan: 4 – Standard
Software and Security
HPE iLO 5
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Operating system supported:
Security:
Server Ultility Software:
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Slots and interface
3 PCIe: 2 x16, 1 x8
Ports:
Serial: Optional, rear
Display port: 1 (SFF 1 front, optional via Universal Media Bay, 826708-B21), 8 LFF chassis standard
HPE iLO Remote: 1 Gb Dedicated
Micro SD Slot: 1 Micro SD
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Miscellaneous
Operating Humidity: 8% to 90%
Altitude: 3050 m (10,000 ft)
Temprature: 10° to 35°C (50° to 95°F)
Industry Standard Compliance:
HPE ProLiant DL380 Gen10 P06420-B21 Weight and Dimensions:
Dimensions: 3.44 x 17.54 x 26.75 in (8.73 x 44.55 x 67.94 cm)